Nasze Wydawnictwa

» MDK » Nasze Wydawnictwa


Dwutygodnik „Ziemia Lubańska”
Miejski Dom Kultury od 1993 roku wydaje czasopismo – dwutygodnik "Ziemia Lubańska", który ukazuje się na terenie 13 okolicznych gmin, wchodzących w skład czterech powiatów.
Na jego czele stoi redaktor naczelna – Anna Łagowska.
Sekretarzem redakcji jest Teresa Kraska.
Więcej szczegółów na stronie www.zl.luban24.pl .„Ślady czasu”
W styczniu 2007 roku nasza placówka wydała zbiór wierszy „Ślady czasu”, którego autorami są członkowie działającej przy MDK Grupy Literackiej „Nurt” (szczegóły poniżej niniejszej strony internetowej).
Na jej stronach znalazły się wiersze dwunastu poetów.
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.„Zagubieni w czasie”
„Zagubieni w czasie” to powieść Kazimierza Kiljana, członka Grupy Literackiej „Nurt” działającej przy MDK, który jest także autorem dwóch tomików wierszy: „Krople życia” (2005) i „Zatrzymane wahadło” (2006).
Więcej szczegółów na stronie www.kiljan.luban24.pl.
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.“Zasłyszane wśród traw”
W czerwcu 2007 roku ukazał się debiutancki tomik wierszy Krystyny Wajdy Horodko zt. “Zasłyszane wśród traw”.
Autorka jest członkiem Grupy Literackiej “Nurt” działającej przy MDK Lubań. Obok poezji pisze również bajki, baśnie, fraszki i opowiadania.
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.„Znalazł mnie człowiek”
W grudniu 2007 roku wydaliśmy debiutancką powieść Krzysztofa Krawca zt. „Znalazł mnie człowiek”. Akcja książki rozgrywa się w realiach Polski przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.

„Na krawędzi dnia”
„Na krawędzi dnia” to czwarta książka Kazimierza Kiljana, członka Grupy Literackiej „Nurt”, działającej przy MDK Lubań. Tomik ukazał się w ostatnich dniach grudnia 2007 r. Zbiór wierszy zawiera retrospektywą problematykę egzystencjalną człowieka, który nie zapominając o przeszłości, stara się sprawiedliwie rozliczyć teraźniejszość. Wytyka coraz gęściej stawiane getta obojętności, kłamstwa, nie liczenia się z drugim człowiekiem.
Więcej szczegółów na stronie www.kiljan.luban24.pl .
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.„Świeradów-Zdrój – Bad Flinsberg”.
„Świeradów-Zdrój – Bad Flinsberg” to wydawnictwo albumowe poświęcone znanej miejscowości uzdrowiskowej. Jej autorem jest Stanisław Leszczyński. Książka zawiera informacje o charakterze historycznym, przyrodniczym i uzdrowiskowym. Część opisowa tłumaczona jest także na język niemiecki. Całość - bogato ilustrowana.
Książka dostępna jest także za naszym pośrednictwem.Stamtąd się nie wraca
…to kolejna, piąta już pozycja wydawnicza Kazimierza Kiljana. Tym razem jest to powieść o wielowymiarowym charakterze, nacechowana przejrzystą konstrukcją, co bardzo ułatwia podążanie za losami i przeżyciami bohatera powieści.
Jest to, mówiąc najkrócej, książka o najpiękniejszym z uczuć - o głębokiej miłości dwojga ludzi.
Fabuła książki rozgrywa się jakby na dwóch płaszczyznach. Pierwszą stanowi przestrzeń publiczna współczesnego Dolnego Śląska. Druga warstwa książki, retrospektywna, jest wyidealizowanym obrazem przeszłości, okresu dzieciństwa, młodości i pierwszych porywów serca.
Więcej szczegółów na stronie www.kiljan.luban24.pl .
Książka ukazała się 17 grudnia 2008 r.
Nr ISBN 978-83-925164-9-1
Witraże słów –
To kolejny drugi tomik wierszy członków Grupy Literackiej NURT działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Na jego stronach swoje wiersze prezentuje piętnastu twórców. Wiersze składające się na zawartość tego almanachu są zróżnicowane zarówno pod względem formy jak i treści. Różnią się od siebie tak, jak ich autorzy, nie tylko ze względu na płeć, ale także wiek, zawód, zainteresowania czy bagaż życiowych doświadczeń. To z kolei stwarza duże szanse na to, że każdy z czytelników może znaleźć tu dla siebie coś innego, co będzie odpowiadało indywidualnym oczekiwaniom…
Książka ukazała się 18 marca 2009 r. i jest dostępna dla czytelników m.in. w MDK
Nr ISBN 978-83-925164-2-2Bramy czasu –
Na początku września 2009 r. ukazała się kolejna szósta książka Kazimierza Kiljana - tomik wierszy zt. Bramy czasu.

Miłośnicy słowa wiązanego znajdą na jego stronach wiele lekkich, lirycznych i refleksyjnych utworów, które z przypisaną autorowi wrażliwością przenoszą czytelnika w inny, lepszy świat. Mieszkańcy Lubania i okolic będą mieli okazję po raz kolejny odkryć wiele akcentów i odniesień do ziemi, na której żyje i tworzy autor książki.
Wiele utworów traktuje również o duchowej stronie życia, o Bogu i przemijaniu. Przy czym autor z rozmysłem nie używa wielkich, nabożnych słów. Wręcz przeciwnie, posługując się prostym językiem, metaforami, sprowadzając relacje człowieka z Bogiem do szczerych, zatroskanych rozmów-modlitw. Na ile mu się to udało… pokaże wnikliwa lektura książki.
Książka dostępna jest m.in. u wydawcy – MDK Lubań.
Nr ISBN 978-83-925164-3-9"Z kufra pamięci"
- to kolejny - piąty już - zbiór wierszy autorstwa Kazimierza Kiljana, członka Grupy Literackiej NURT działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu.
Nr ISBN 978-83-930554-5-6


"W galerii uczuć"
5 grudnia 2012 roku ukazała się czwarta powieść Kazimierza Kiljana, który po raz kolejny sprawił swoim czytelnikom iście gwiazdkowy prezent. Najnowsza książka to intrygująca historia dwójki bohaterów, których losy splatają się w zaskakujących sposób. Patryk, lekarz z Lubania, poznaje nad morzem uroczą, eteryczną Karolinę z Krakowa, która została boleśnie dotknięta przez los.
"W galeria uczuć" to swoiste studium kobiecej psychiki, mechanizmów postępowania i wrażliwości, które autor zdaje się doskonale wyczuwać i rozumieć. Z niebywałą zręcznością identyfikuje zmiany mentalne jakich doświadcza bohaterka po traumatycznych przejściach.
Całość została napisana w interesującej formie, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością, także sięgającą odległej historii Krakowa. Książka niesie ze sobą wiele treści poznawczych, dotyczących między innymi średniowiecznych obyczajów i kanonów mody.
Czytelnicy rozmiłowani w wątkach lirycznych znajdą w książce wiele treści o charakterze uczuciowym, miłosnym, ba… nawet erotycznym, podanych jednak w wysmakowanej literackiej formie. Kiedy dodamy do tego także elementy z pogranicza zjawisk duchowych i paranormalnych, rysuje się książka fascynująca, momentami sensacyjna.
Niewątpliwą wartością tego wydawnictwa – szczególnie dla odbiorcy lokalnego - jest między innymi to, że akcja powieści rozgrywa się także na terenie Lubania, jak to miało miejsce we wcześniejszych utworach. Dzięki temu czytelnik będzie podświadomie poszukiwał miejsc i ludzi w niej opisywanych, choć wszystko jest wytworem bogatej wyobraźni autora.
Książka zawiera 321 stron.
Nr ISBN 978-83-930554-9-4